Staff

Administration

Cody Marlow - Principal 
Cori Kane - Assistant Principal
Jackson Haak - Athletic Director
Betty Palmer - CTE Director

Counseling Center (counselors@wahluke.net)

Diane Anthony - Academic Counselor
Brenda Negrete - Academic Counselor
Fabian Partida - Academic Counselor
Sonya Sandoval - Academic Counselor
Stephanie Lopez - PBIS Specialist
Librado Barajas-Gonazlez - Student Assistance Professional

Secretaries

Adrian Erazo - Building Secretary
Mariana Contreras - Counseling Secretary
Erika Erazo - ASB Secretary
Miriam Barajas - Attendance Secretary

Safety & Health 

JJ Calzadillas - District Safety Coordinator
Alex Zesati - District SRO
Carrie Harris - School Nurse

GEAR UP

Erika Tapia -GEAR UP Site Coordinator
Michelle Adame-Buenrostro- GEAR UP College Prep Advisor

Student Support 

Liliana Barajas - Migrant Graduation Specialist
Alan Caro - High School EL Advocate
Cesar Granados

WHS Teachers by Department

Business Education

Olivia Holsclaw - Student Store/Economics/Personal Finance
Glendy Ibarra - Accounting/Digi Tools/Into to Computer Science/Intro to Business

Career and Technical Education

Daniel Barajas - Construction Foundation
John Ellsworth - Engineering
Dave Thomas - Ag. Business Mgmt./Small Engine Repair/Animal Science/Floriculture
Savannah Hampton - CTE Ag.

English Language Arts

Chelsea Brannock - EL English/EL Support/ASB Advisor
Candi Siemens - English 9
James Desler - English 10
Alice Jaakoka - College English/English 10/AVID 11
Jared Jolstead - English 11/English 12
Cole Collier - English 9/English 10

Family and Consumer Science

Cielo Foristiere - Child Development/Ind. Living/Textiles
Lisa Hyndman - Food Production

Foreign Language

Wendy Garcia - Spanish/AVID 9

Newcomer Center

Dinora Gomez - English Language Development/Math

Health and Fitness

Jeff Ahmann - Weight Lifting
Francisco Ramirez - PE
Teresa Nevarez - PE
Windy Lovejoy - Health

Mathematics

Russell Cuya - Algebra/Algebra 2
Daisy Pfeifer - Intensified Algebra/Algebra 2/AVID 12
Christina Sosa-Nunez - Algebra 2/Geometry
Gregory Bell-Towne- Algebra/Geometry
Mayra Rodriguez- Algebra/Intensified Algebra
John Ellsworth- Geometry/Pre-Calculus/Calculus 

Performing and Fine Arts

Ethan Tufts - Band/Jazz Band/Choir/Drama
James Manecke - Ceramics/Art Foundations/Studio Art
Mercedez Ramirez - Intro to Graphic Art
Tyler Mallory - Intro to Graphic Art

Science

Monika Catey - Biology/Physics
Joel Boutelle - Earth & Space/Biology/AVID 10
Pam Moreno - Human Body/Biomed/Chemistry
Steve Verhey - Earth & Space/Biology/Physics

Social Studies

Joel Dugan - American Government/Psychology/Leadership
Erin Haliburton - World History
Matt Watrous - U.S.  History/American Government
Justin Hjelm - College History/US History
Jon Breda- World History/US History

Special Education

Jaime Jones - English
Betty Aznaran - Transitional Lifeskills
Christine Lounsbury- Transitional Lifeskills
Kaela McIndoe - Math